Untitled
Ευρωπαϊκά Προγράμματα

ERASMUS+ KA122-SCH

SAVE: Sustainable development in school: save our planet with small gestures

Συνεργάστηκαν 5 σχολεία από Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία, Βόρεια Μακεδονία και Ελλάδα.

Σκοπός του προγράμματος : να εκπαιδεύσει τους μαθήτες/τριες να γίνουν ενεργοί πολίτες στην προστασία του περιβάλλοντος.

Το πρόγραμμα περιλάμβανει 4 ενότητες -στόχους που συνοδεύονται από ισάριθμες κινητικότητες.

1. How eco-friendly is your school?
  2. Time for actions !
  3.  How eco-friendly is your local area?
  4. Become an eco-friendly European citizen!

Πριν από κάθε κινητικότητα οι μαθητές/τριες εργάζονται σχετικά με το θέμα, με τον ίδιο τρόπο σε όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία. Τα αποτελέσματα των ερευνών τους ή τις δραστηριότητες τους, παρουσιάζουν κατά την διάρκεια της κινητικότητας. Μετά από κάθε ταξίδι οι μαθητές παρουσιάζουν στους συμμαθητές τους τις εμπειρίες τους και κάνουν εργασίες για θέματα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Περισσότερες πληροφορίες στην παρακάτω παρουσίαση:

Παρουσίαση-SAVE_compressed

Βίντεο από τις κινητικότητες :