cropped logo ellinika wo flag 2048x1066 1
Εισαγωγή Μαθητών Ενημέρωση Γονέων & Μαθητών

Εισαγωγή νέων μαθητών στα Πρότυπα Γυμνάσια για το σχολικό έτος 2024-2025

24 Απριλίου 2024

Προσωρινός Κατάλογος υποψηφίων εξεταστικού κέντρου 1ου Προτύπου Γυμνασίου Μυτιλήνης “Βύρων Σιβολαπένκο” ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΔΩ

29 Μαρτίου 2024

Υποβολή αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχ. έτος 2024-25 ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΔΩ

22 Μαρτίου 2024

Μπορείτε να ενημερωθείτε για τον αριθμό εισακτέων μαθητών/τριών σε Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025, κατεβάζοντας την απόφαση 46/ΔΕΠΠΣ/22.3.2024 “Αριθμός εισακτέων μαθητών/τριών σε Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025” (ΑΔΑ: ΡΥ7Β46ΝΚΠΔ-0ΨΞ) ΕΔΩ

14 Μαρτίου 2024

Ανακοινώθηκε η Υπουργική Απόφαση που αφορά την ρύθμιση θεμάτων σχετικά με την εισαγωγή μαθητών σε Πρότυπα Σχολεία, Πειραματικά Σχολεία και Εκκλησιαστικά Σχολεία για την σχολική χρονιά 2024-2025.

Δείτε αναλυτικά την Υπουργική Απόφαση στο παρακάτω σύνδεσμο:

Ρύθμιση θεμάτων σχετικά με την εισαγωγή μαθητών σε Πρότυπα Σχολεία, Πειραματικά Σχολεία και Εκκλησιαστικά Σχολεία.

ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ

Η εισαγωγή μαθητών/ριών στα Πρότυπα Γυμνάσια γίνεται έπειτα από εξετάσεις ή δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων.  Τα επιμέρους ζητήματα αναφορικά με τη διαδικασία εισαγωγής και τα αρμόδια όργανα για τη διενέργειά της καθορίζονται με υπουργική απόφαση έπειτα από εισήγηση της Διοικούσας Επιτροπής Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων (Δ.Ε.Π.Π.Σ.) και γνωμοδότηση του Ι.Ε.Π. (ν. 4692/2020 άρ. 18). Η επιλογή πραγματοποιείται στο τέλος του προηγούμενου σχολικού έτους με γενική ευθύνη της Δ.Ε.Π.Π.Σ., η οποία συντονίζει τη διαδικασία και διασφαλίζει και το αδιάβλητο της επιλογής. Οι αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για τη συμμετοχή μαθητών/τριών στη διαδικασία υποβάλλονται ηλεκτρονικά στην πλατφόρμα της Δ.Ε.Π.Π.Σ. σε ημερομηνίες που ανακοινώνονται εγκαίρως.

Κατά τα ισχύοντα, η εισαγωγή στα Πρότυπα Γυμνάσια γίνεται με γραπτή δοκιμασία στην κατανόηση κειμένων Ελληνικής Γλώσσας και στα Μαθηματικά. Η δοκιμασία αυτή οργανώνεται και διεξάγεται από ειδική επιτροπή ανά Πρότυπο Σχολείο. Η επιλογή των θεμάτων και η αξιολόγηση των γραπτών γίνεται κεντρικά από επιτροπές που ορίζει η Δ.Ε.Π.Π.Σ., ενώ την ευθύνη για τη συμπληρωματική εισαγωγική διαδικασία, σε περίπτωση που προκύψουν κενές θέσεις στις επόμενες τάξεις, έχουν τα όργανα διοίκησης και το ΕΠ.Ε.Σ. του σχολείου. Στην ιστοσελίδα και στο ιστολόγιο της Δ.Ε.Π.Π.Σ. αναρτώνται τόσο τα θέματα των εξετάσεων όσο και ενδεικτικά θέματα για τους υποψηφίους.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να διαβάσετε στο παρακάτω σύνδεσμο: