Συμβούλιο Στήριξης

Συμβούλιο στήριξης

Το Συμβούλιο στήριξης του σχολείου (Ν.4692/2020, κεφ. Β, άρ.22), είναι ένα πενταμελές όργανο με τετραετή θητεία και έχει ως αρμοδιότητές του θέματα σχετικά με την προσφορά του σχολείου στην τοπική κοινωνία, την υλικοτεχνική υποδομή και τους οικονομικούς πόρους του σχολείου, τις πολιτισμικές δραστηριότητες στην τοπική κοινωνία και, τέλος, την αξιοποίηση και διάθεση των οικονομικών πόρων της σχολικής μονάδας.

Το Συμβούλιο στήριξης του σχολείου συγκροτήθηκε στις 26/02/2024 με την ακόλουθη σύνθεση:

ΣΥΝΘΕΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΣΤΗΡΙΞΗΣ

1ου ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ <<ΒΥΡΩΝ ΣΙΒΟΛΑΠΕΝΚΟ>>

Πρόεδρος

• Βασιλική Θωμαΐδη, Διευθύντρια του Πρότυπου Γυμνασίου

Αντιπρόεδρος

• Όλγα Χατζηευστρατίου, Εκπαιδευτικός, κλάδου ΠΕ06 (Αγγλικών) – εκπρόσωπος του Δήμου Μυτιλήνης

Μέλη

• Κωνσταντίνος Καλαμποκίδης, Καθηγητής Τμήματος Γεωγραφίας Πανεπιστημίου Αιγαίου
  • Γεωργία Σκαλοχωρίτου, Συνταξιούχος Εκπαιδευτικός, κλάδου ΠΕ03 (Μαθηματικός), πρώην Διευθύντρια Πρότυπου Λυκείου Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, Πρόεδρος του τοπικού Δ.Σ. της Μαθηματικής Εταιρείας Ελλάδος.
  • Σταυροπούλου Ευαγγελία (αναπληρωματικό μέλος Θαλασσέλλης Εμμανουήλ)– εκπρόσωπος του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του Πρότυπου Γυμνασίου