παν αιγ πγμ

Μνημόνιο συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Υπεγράφη στις 23/02/2024 Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ του Πανεπιστημίου Αιγαίου και του 1ου Πρότυπου Γυμνασίου Μυτιλήνης «Βύρων Σιβολαπένκο». Η συνεργασία που τίθεται σε εφαρμογή με το συγκεκριμένο Μνημόνιο και εκτείνεται σε όλους τους τομείς δραστηριοποίησης των συμβαλλομένων, υλοποιείται με δράσεις, όπως: i) της πρακτικής άσκησης φοιτητών/τριών των τμημάτων του Πανεπιστημίου, ii) της επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών του σχολείου, iii) της εκπαιδευτικής έρευνας πεδίου στο επίπεδο του σχολείου, iv) της υποστήριξης των ομίλων αριστείας, έρευνας και καινοτομίας που υλοποιούνται στο σχολείο μας.

Θεωρούμε ότι η παραπάνω συνεργασία θα συμβάλει στην αναβάθμιση του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου στο σχολείο μας, ωφελώντας πολλαπλώς τα μέλη της σχολικής κοινότητας.

ΜοU-ΠΑ-Προτυπο-Γυμνάσιο-Μυτιλήνης-signed