viber image 2024 02 21 22 38 41 592
Εκπαιδευτικές Εκδρομές

Εκπαιδευτική επίσκεψη στις Βρυξέλλες

Η Γ´τάξη του 1ου Προτύπου Γυμνασίου Μυτιλήνης με συνοδούς καθηγήτριες την κ. Ευαγγέλου Στυλιανή την κ. Ζαφειρίου Περμαθούλα και την κ. Ζουμπουλή Άννα, ταξίδεψε στην πολύβουη <διασταύρωση της Ευρώπης>, τις Βρυξέλλες. Η εκπαιδευτική επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του αναλυτικού προγράμματος και συνδέεται με τα μαθήματα των Γαλλικών, της Ιστορίας και των Μαθηματικών.
Παράλληλα λειτουργεί και όμιλος με τίτλο <Η Ευρώπη και εγώ >, που υλοποιούν η κ.Ευαγγέλου Στυλιανή και η κ.Ζαφειρίου Περμαθούλα.

Μεταξύ άλλων, οι μαθητές και μαθήτριες επισκέφτηκαν το Ευρωκοινοβούλιο στο οποίο και ξεναγήθηκαν, αποκομίζοντας εμπειρίες και γνώση.
Επίσης, η ομάδα των μαθητών, ανέβηκε στον λόφο του λιονταριού ,ο οποίος δημιουργήθηκε από χώμα παρμένο από το πεδίο της μάχης στο Βατερλώ.